DR.UTASSY VIKTOR
DIGITAL DENT
FOGORVOSI RENDELŐ
- emberség
- megelőzés
- fájdalomcsillapítás
- alaposság
- gondozás
1. Saját speciális fogfelépítések...
Galéria - Saját fogfelépítésekről...
Sok páciensem meglepetten néz rám akkor, amikor bizonyos esetekben felajánlok egy jó esztétikai minőségű és kifogástalanul működő, költségkímélő alternatív lehetőséget egy-egy például alább részletezett esetben...
A megbeszélést megelőzően ugyanis a páciensek meg voltak győződve arról, hogy az ő problémájukat csak nagyobb beavatkozásokkal (pl. költséges korona, híd vagy porcelánhéj fogcsiszolással, esetleg foghúzással, fogszabályozással stb.) lehet megoldani.
A következőkben olyan saját eseteket mutatok be, ahol az adott problémát tartósan meg tudtuk oldani és nem mellékesen sokkal kevesebb költséggel, mint azt az alanyok korábban gondolták.
A felsorolás második felében fogtörések miatt előfordult sürgősségi fogfelépítések láthatók.
A bemutatott esetek fogtechnikus nélkül, közvetlenül, rendszerint egy (viszonylag rövid) kezélés alkalmával készültek a rendelőnkben úgynevezett "direkt restaurációkkal".
A kezelések során magas minőségű nanohibrid kompozitot (3M Filtek Z550, Colténe/Vivadent Brilliant) használok, amiket esetenként titánból készített fogcsappal (Stabilok Titan) és gyökércsappal (Radix Anker Titan, Exatec-S Titan) vagy üvegszálas gyökércsappal (GC everStick POST, H&W Mirafit) erősítettem a foghoz/gyökérhez.
(A képek nagyíthatók.)
Korábban a bal felső 1. és 2. fogak előre és "elcsavarodva" álltak. Az egymás felé néző felszíneket modern fényrekötő, fogszínű kompozit tömőanyaggal építettem fel kevés foganyag feláldozásával - kettő tömés költségével.
Az alábbi két esetben az egészséges alsó frontfogak között nagy rések voltak, de a fogak minimális felérdesítésén kívül más beavatkozás nem történt, így tömőanyagból felépítettem a fogakat a rések zárásával.
A következő esetben a páciensünk foghúzásra érkezett a rendelőbe, de sikerült a korábban gyökértömött jobb alsó 6. (első nagy rágó-) fogát megmenteni gyökércsapos felépítéssel és kompozit tömőanyaggal, ami több, mint 6 év után is tartósnak bizonyul.
Az előző esethez hasonlóan a következőben is a lehető legkisebb "bántással" tudtam kielégítően megoldani a helyzetet: az alsó fogak sérüléseit és rendezetlen elhelyezkedését javítottam kompozit tömőanyagokkal.
A jobb alsó nagy rágófog régi amalgámtömése repedezett, nagyobb darabok hiányoztak a fogból, de korona helyett a direkt felépítést választottuk, amivel a fog újra teljes értékű lett.
A jobb felső 2. kismettsző fog a szájpad felé helyezkedett el. Az 1. fog kissé elé csúszott és az íny is megvastagodott előtte. A kezelés elején egy kis elektrosebészeti ínykorrekciót végeztem, így a kompozitból előreépített fog hossza a szabályos elhelyezkedéshez hasonló lett. A megfelelő szélességhez az 1. fog hátsó részéből is elcsiszoltam, és kompozit tömőanyaggal lefedtem. Így elkerülhettük a hosszadalmas és költséges fogszabályozási műveleteket és/vagy a fogak lecsiszolását igénylő koronák, héjak készítését.
A bal felső 2. és 3. fogak távol helyezkedtek el egymástól. A páciensünk a lehető legkisebb beavatkozással szerette volna az esztétikai problémát megoldatni...
(A fogak kiépítésekor itt is figyelembe kellett venni az alsó fogakkal való érintkezést, így a kiépítés hosszát ennek megfelelően kellett kialakítani.)
Az alábbi 2 esetben először a jobb felső 2. fog hiánya miatt a szemfog előrevándorolt, a bal oldali 2. metszőfog helyén a tejfog maradt. Az aszimmetrikus helyzetet mindkét említett fog maradó metszőfog formára történő módosításával, kiegészítésével oldottam meg. A második hasonló esetben a szemfogakból lett 1-1 kismetsző...
A páciensünk azt kérte, hogy az esküvője előtt próbáljam a zavaró elülső réseket lezárni minél kisebb költséggel a fogak bántása nélkül. Ehhez csak az egymás közötti felszíneket kellett az előbbiekhez hasonlóan felérdesíteni és kompozittal kiépíteni a réseket...
A két egészséges felső elülső fog között zavaró rés volt, amit a fogak minimális "bántása" (az egymás felőli felszínek felérdesítése) után kompozit tömőanyaggal építettem fel.
A következő három esetben a gyökértömött fogak olyan mértékben sérültek, hogy a felépítésükhöz gyökércsapokat választottam:
- az első esetben egy fém (titán - Radix Anker) csapot rögzítettem és az érdesített kiálló részhez építettem a kompozit tömőanyagot
- a második és harmadik esetben egy új típusú, a gyökércsatorna teljes (akár szabálytalan) belső felszínét kitöltő, alakítható, fényrekötő üvegszálas csaphoz (GC everStick POST) rögzítettem a felépítményt.
Végezetül olyan speciális fogfelépítéseket mutatok meg, amikhez hasonlókkal szintén gyakran találkozom a praxisomban:
Előfordulnak olyan (bal)esetek, amikor az ép vagy a már tömött fogból letörik egy nagyobb darab és GYORS SEGÍTSÉG szükséges. Ilyenkor is megoldás lehet az azonnali, direkt felépítés.
A nagyobb hiányoknál alkalmazhatunk gyökér- vagy fogcsapokat, amik erősítik a felépítményt.
Egyes esetekben a kiegészítések esztétikai minősége nem éri el egy más típusú végleges ellátás minőségét, de gyakran ilyenkor is végleges állapotként maradnak...
A következőkben két esetben élő fogak sérülésének az ellátásához (belül az erek és idegek épségben maradtak) kis átmérőjű (0,76 mm) titán fogcsapokat (Stabilok) rögzítettem a fogak kemény állományába és ehhez "építkeztem":
A jobb felső gyökértömött fog régi tömése kiesett, a fog megrepedt. A fog felszínének előkészítése mellett az előzőkben ismertetett fogcsapot rögzítettem és ennek a segítségével rögzítettem a tömőanyagot:
1. Saját speciális fogfelépítések...